Kobiety w informatyce


Kobiety w informatyce

Ada Lovelace

W 1833 roku Ada Lovelace poznała matematyka, astronoma i mechanika, Charlesa Babbage’a. Miał on pomysł na zbudowanie maszyny liczącej, czyli pradziadka dzisiejszych komputerów. Babbage zaczął swoją pracę od stworzenia maszyny różnicowej, czyli ogromnego kalkulatora, ale prawdziwym przełomem była koncepcja maszyna analitycznej. Miał to być pierwowzór komputera zasilany silnikiem lokomotywy parowej. Urządzenie miało operować na danych i być zdolne do wykonywania ciągów instrukcji.

To właśnie maszyna analityczna Babbage’a sprawiła, że Ada Lovelace zajęła zaszczytne miejsce w historii informatyki. Badaczka opracowała pierwszy algorytm, w którym zaproponowała sposób, w jaki maszyna mogłaby szczegółowo obliczać kolejne liczby Bernoulliego. Można to uznać za pierwszy program komputerowy w dziejach świata.

Betty Jean Jennings (Bartik)
Na początku 1945 roku armia Stanów Zjednoczonych przeprowadzała rekrutację do tajnego projektu, który miał pomóc wygrać drugą wojnę światową. Szukano wówczas matematyczek, które miały analityczny umysł i potencjał w programowaniu. Szukano kobiet, ponieważ w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych dwudziestego wieku kodowanie postrzegano jako pracę kobiecą, bowiem wymagała wymagała ona cierpliwości, ogromnego skupienia na detalach i poprawnego a jednocześnie szybkiego pisania.

W ten sposób do armii trafiła dwudziestojednoletnia Betty Jean Jennings (Bartik). Zatrudniono ją w roli „komputera”. Jej zadaniem było obliczanie trajektorii lotów pocisków artyleryjskich. Bartik po krótkim czasie dołączyła do zespołu kobiet, które programowały jeden z pierwszych komputerów w obecnym tego słowa znaczeniu – ENIAC. Maszyna służyła do obliczeń balistycznych, projektowania tuneli aerodynamicznych i obliczeń związanych z bronią atomową. Już w 1947 roku Bartik stanęła na czele zespołu odpowiedzialnego z ENIAC-a.

Grace Hopper

Kobiet w historii informatyki było znacznie więcej. Jedną z najbardziej znanych była amerykanka Grace Hopper. Choć była ona jedną z pionierek informatyki, to jej największą życiową pasją było wojsko. Hopper służyła w US Navy, a swoją wojskową karierę zakończyła ze stopniem kontradmirała. Była pierwszą kobietą, która osiągnęła tę rangę.
Nie dość, że Grace Hopper stworzyła w 1952 roku pierwszy komputerowy kompilator, to opracowała także jeden z pierwszych języków programowania – COBOL (Common Business-Oriented Language). Przyczyniła się również do powstania języka Flow-Matic dla komputerów UNIVAC I i UNIVAC II.
Hopper stworzyła również takie pojęcia jak bug i debugowanie. Wiąże się z tym ciekawa historia. Określenia powstały, kiedy do wnętra komputera Mark II na Harvardzie dostała się ćma, która spowodowała awarię. Od tego momentu w informatyce funkcjonuje pojęcie bug (pluskwa, robak).